Plan wycieczki

1. Pałac Lubomirskich w Wiązownej, pochodzący z XIX w. pałać wybudowany przez Marię z Lubomirskich Radziwiłłównę, polską arystokratkę. Autorem projektu był prawdopodobnie Szymon Bogumił Zug. Niegdyś okazały, dwupiętrowy otynkowany budynek, niszczeje dziś w rękach prywatnych właścicieli.
2. Kopiec-pomnik na powstańczej mogile z 1904 r. Kopiec jest prawdopodobnie pozostałością średniowiecznego grodziska, więc może okazać się niemałą gratką dla miłośników historii. Najstarszy jest metalowy krzyż na cokole z 1904 r. Powstał on na pamiątkę zarazy panującej tu w wieku XIX.
3. Klasycystyczny kościół parafialny z 1797 r. pw. św. Wojciecha, został dofinansowany przez naszą arystokratkę z Lubomirskich mieszkającą niedaleko a budynek zaprojektował architekt, który przyczynił się do powstania jej posiadłości. Kościół jest w stylu empire, czyli odmianie klasycyzmu. Fasadę zdobi portyk z napisem „Dom Boży”. W sierpniu pierwszego roku drugiej wojny światowej uległ zniszczeniu, jednak na początku wieku XXI udało się go odrestaurować.
4. Murowana plebania z 1905 r.
5. Drewniana dzwonnica z ok. 1828 r., Została ona wybudowana w roku 1828 ze szczątek pierwszego domu Bożego pod wezwaniem świętego Wojciecha. W środku znajdują się 3 dzwony. Razem z kościołem są wpisane do rejestru zabytków.
6. Zabytkowy cmentarz parafialny założony ok. 1773 r. . Obecnie niestety jego układ jest bardzo odmienny od tego pierwotnego, a najstarsze nagrobki pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługują resztki nagrobka dziedzica Wiązowny Michała Rydeckiego z 1824 i 1842 r., mogiła powstańcza z 1863 r., nagrobna płyta rosyjskiego kapitana Goczałkowa z 1879 r., oraz secesyjny grób Ormianina Władysława z 1900 r.
7. Przedmoście Warszawy. Jest to linia fortyfikacji ciągnąca się od Ryni nad Narwią aż po Wiązownę i Józefów. Pierwsze prace nad jej budową rozpoczęły się w roku 1915 i była rozbudowywana aż do roku 1944. Dziś większość fortyfikacji jest zniszczona i zasypana a kilka takich przykładów zobaczysz dziś podczas przechodzenia fragmentu tych fortyfikacji nad rzeką Mienia.
8. Mazowiecki dąb Bartek. Jest to dąb szypułkowy a jego wiek jest szacowany na 400 lat a jego obwód to 580 cm. Wokół dębu natomiast występuje wiele gatunków chronionych. - Skarpa przy rzece Mienia
9. Schron Regelbau 514, schron bierny projektu 501 - niemieckie schrony wybudowane do roku 1941. Części Przedmościa Warszawy.